Jak vybrat příslušenství ke kočárkům?

Existuje příslušenství originální (od stejného výrobce) nebo univerzální. Oba typy příslušenství lze vhodně kombinovat. Nejpoužívanějšími doplňky jsou pláštěnky, tašky na rukojeť kočárku, fusaky, stupátka ke kočárkům, vložné tašky na miminka do kočárku, slunečníky, sluneční stříšky, nánožníky, síťky proti hmyzu, vložky do kočárku, držáky lahviček, plyma a návleky na kolečka.

Který typ pláštěnky je vhodnější?

Originální pláštěnky vždy skvěle pasují na daný kočárek. Jsou ale většinou příliš drahé a často nejsou tak skladné jako ty univerzální.

Originální pláštěnky jsou vždy určeny jen pro jeden typ kočárku, takže opravdu skvělě pasují. Některé jsou i velmi prakticky vybaveny např. suchými zipy., aby umožnily snadný přístup k dítěti. Některé ale mají různé výztuhy, aby pláštěnka měla při použití pěkný tvar, ale bohužel je pak často nepříliš skladná. Na každý kočárek lze vybrat vhodnou univerzální pláštěnku, která je levnější a většinou i velmi skladná.
 

Jakou vybrat tašku na rukojeť?

Většina výrobců nabízí originální tašky na rukojeť  ve stejných barvách jako kočárky. Existuje ale i spousta praktických univerzálních tašek nebo lze velmi dobře použít jednobarevné tašky některých značek k jiným kočárkům.

Zvažte zda nebude vhodnější koupit univerzální tašku v černé barvě, která se hodí k většině kočárků a bude Vám i slušet, když ji ponesete přes rameno. Tato volba bývá vhodná hlavně v případě, že vybíráte kombinovaný kočárek a volíte jinou barvu hluboké korbičky a jinou barvu sportovní sedačky.

Jak vybrat fusak?

K většině kočárků lze zakoupit originální fusak v barvě kočárku. Vybrat se dá ale i dobře pasující univerzální fusak, který je často hřejivější. Fusaky se vyrábí i tzv. letní.

Ne všechny originální zimní fusaky jsou praktické, dostatečně velké a teploučké. Na našem trhu je spousta zimních fusaků jiných výrobců, které jsou velmi praktické, hřejivé a velmi dobře padnou do spousty kočárků. Vyrábějí se v široké škále barev, takže nebývá problém vybrat tu pravou pro váš kočárek.

Při výběru fusaku zvažte jak dlouhou dobu budete fusak používat (ne všechny mají dostatečnou velikost i na větší dítě). Některé fusaky se vyrábí s možností odepnout spodní část a tím fusak zkrátit. Bývá u nich i uvedeno, že zkrácený fusak je možné použít např. Do autosedačky (to ale příliš nedoporučujeme, neboť tento fusak bývá příliš široký a omezuje pak miminko v autosedačce) Spodní část těchto fusaků bývá někdy uvnitř šusťáková, což je vhodné když dítě do fusaku dáváte i s botičkami. Pokud ale dítě do fusaku zouváte, bývá vhodnější použití fusaku, který je i ve spodní části fleesový a dítě tak nestudí.
Fusaky se vyrábí i v tzv. letním provedení pro použití v teplejších ročních obdobích. Tyto fusaky se pak používají místo deky do kočárku, která často padá z kočárku apod.

Jak vybrat stupátko pro druhé dítě?

Je nutné vybrat stupátko podle způsobu uchycení na konstrukci. Některá stupátka se připevňují na osu mezi kolečky kočárku. Je třeba ale zvážit, zda je toto připevnění vhodné (zda nebude vadit brzda kočárku, zda není osa moc tenká nebo moc silná). Ostatní stupátka se připevňují pomocí výškové nastavenitelných upínacích ramen, které lze nastavovat do různé šířky a výšky.
 

Proč použít tašku pro miminko?

Vložná taška na miminko se používá většinou v prvních měsících věku dítěte především u sportovních kočárků, které chcete použít od narození.

Kočárek musí mít ale polohovací opěrku zad téměř do lehu a taškou se pak tato plocha zcela vyrovná. Většina tašek má ve spodní části pevnou desku, kterou lze vyjmout  tašku pak někdy použít i jako fusak pro větší dítě. Tašky mají i ucha pro snadné přenášení miminka.
Tašku lze vybrat univerzální nebo od stejné značky jako je kočárek (ne všichni výrobci je ale nabízejí).

Je lepší slunečník nebo sluneční stříška?

Slunečník při správném nastavení a bezvětří stíní na větší ploše. Sluneční stříška je vhodnější  v místech kde více fouká.

Slunečník lze zakoupit od stejné značky jako kočárek nebo univerzální, u kterého je třeba vyzkoušet zda bude na vaši kontrukci pasovat. Pokud nefouká příliš vítr a slunečník je dobře nastaven, zastíní plochu téměř celého kočárku. Oproti tomu sluneční stříška většinou zastíní jen menší část, ale je pevnější a není třeba ji stále přenastavovat (slunečník musíte po změně směru jízdy většinou přenastavit)

Je potřeba mít nánožník?

Nánožník je praktický doplněk, který chrání dítě před nepřízní počasí a často i hezky uzavírá kočárek.

Nánožníky jsou již často součástí sportovních kočárků. Ne všichni výrobci je ale nabízí. Pokud není možné k vašemu kočárku dokoupit originální tak je třeba volit univerzální nánožník ve vhodné barvě. Např. černý nánožník se dobře hodí k mnoha kočárkům i jiných barev, neboť dobře ladí s plasty kočárku, jeho koly, rukojetí apod.